Programme

 

Festival’s programme

 

TUESDAY, 5th September
17.00 Inauguration of the Festival/ Festival’s Town

  • Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą / You are the winner until you fight/ by Teatr Recepta/ Teatr Dźóra
  • Życie można zacząć wiele razy /Life may begin many times/ Photo Confrontations 2017/ exhibition
  • Obrazy twórców polskiego filmu / The Pictures of Polish Film Makers/ Wiesław Zięba's exhibition
  • Tymon Tymański / concert
  • Zwariować ze szczęścia (Like Crazy) by Paolo Virzì, Italy, France 2016, 116 minutes (F) / contest film screening

 

WEDNESDAY, 6th September
9.30 CONTEST FILM SCREENINGS/ ALTERNATYWA CINEMA/121 MINUTES

  • Sputnik, by Vicente Bonet, Spain 2015, 24 minutes (F)
  • Zapomniane (The Forgotten) by Alexander Korolev, Russia 2016, 28 minutes (F)
  • Proteza (Terminal Device) by Ross Turnbull, Canada 2015, 69 minutes (D)

 

12.00 CONTEST FILM SCREENINGS/ ALTERNATYWA CINEMA/ 135 minutes

  • Itchi - moja ścieżka (Itchi, my Path) by Verena Neumann, Germany 2017, 60 minutes (D)
  • Dwa światy (Two Worlds) by Maciej Adamek, Poland 2016, 52 minutes (D)
  • Na szczęście (Fortunately) by Piotr Januszkiewicz, Poland 2017, 23 minutes (D)

Afterwards: Discussions without barriers – a meeting with the film makers

 

18.00 CONTEST FILM SCREENINGS/ ALTERNATYWA CINEMA/192 minutes

  • Życie animowane (Life, Animated) by Roger Ross Williams, the USA, France 2016, 89 minutes (D)
  • 24 tygodnie (24 Weeks) by Anne Zohra Berrached, Germany 2016, 103 minutes (F)

 

ACCOMPANYING EVENTS

  • 10.00 – 13.00 Social and cultural aspects of dealing with trauma/science conference/ Gromada Hotel
  • 10.00 Wheel fencers /a meeting with para-Olympians / Fundacja Akademia Integracji/ Primary School in Staniewice

 

FESTIVAL’S TOWN

  • 10.00 Laughter yoga / workshops
  • 11.00 Sovoir vivre when encountering people with disabilities/ Fundacja Kulawa Warszawa
  • 12.00 From an idea to a premiere – animation workshops/ Stowarzyszenie Polskich Producentów Animacji
  • 16.30 India. With love and laughter/ a slide show from Piotr and Aneta Bielska's journey
  • 17.00 Film makers without barriers / a meeting with Katarzyna Grochola
  • 17.45 Life may begin many times/ discussion with special guests

 

THURSDAY, 7th September

9.30 CONTEST FILM SCREENINGS/ ALTERNATYWA CINEMA/109 minutes

  • Niebo jest wszędzie niebieskie (The Sky is Blue Everywhere) by Gina Wenzel, Germany 2016, 27 minutes (F)
  • Wyobraźnia iluzjonistki (Illusionist's Visions) by Jenni-Juulia Wallinheimo - Heimonen, Finland 2016, 5 minutes (D)
  • Oko Minotaura (The Eye of the Minotaur) by Borislav Kolev, Bulgaria 2017, 45 minutes (D)
  • Na ambonie (On the Pulpit) by Tomasz Wiśniewski, Poland 2016, 27 minutes (D)
  • Zabrudzone róże (Dirty Roses) by Petra Terzi, Greece 2016, 5 minutes (D)

 

12.00 CONTEST FILM SCREENINGS/ ALTERNATYWA CINEMA / 101 minutes

  • Krok po kroku( Step by Step) by Adam Wasiak, Poland 2016, 24 min (D)
  • Cud na kółkach (Miracle on Wheels) by Syed Sallauddin Pasha, India 2017, 26 minutes (D)
  • Opuszczając gniazdo (Leaving the Nest) by Aksel Stasny, Austria, the USA 2017, 51 minutes (D)

 

14.00 CONTEST FILM SCREENINGS/ ALTERNATYWA CINEMA / 41 minutes

  • Ciemność (Darkness) by Hamid Reza Saket, Iran 2016, 5 minutes (A)
  • Kapryśna Etiuda (Capricious Etude) by Maciej Książko, Poland 2017, 5 minutes (A)
  • Słoń na księżycu (An Elephant on the Moon) France 2016, Benjamin Barthélémy, 9 minutes (A)
  • Ślub Whitney (Whitney's Wedding) by John Lawson, the USA, 6 minutes (A)
  • Uroki zimy w MZT(The Best of Winter in MZT) by Ewa Werfel, Poland 2017 3 minutes (A)
  • Ważne (Important), by the students of Special Needs School Complex 102 - coordination Igor Mołodecki, Poznań 2016, 7 minutes (A)
  • Wyobraźnia (Imagination) by Jemima Hughes, the UK 2016, 4 minutes (A)
  • Życiorys (Curriculum Vitae) by Dorota Zjawińska, Poland 2016, 2 minutes (A)

Afterwards: Discussions without barriers – a meeting with the film makers

 

18.00 CONTEST FILM SCREENINGS/ ALTERNATYWA CINEMA / 200 minutes

  • Ja i mój tata ( Me and My Father) by Alek Pietrzak, Poland 2017, 30 minutes (F)
  • Komunia (Communion) by Anna Zamecka, Poland 2016, 72 minutes (D)
  • Na linii wzroku (An Eye Level) by Evi Goldbrunner, Joachim Dollhopf, Germany 2016, 98 minutes (F)

ACCOMPANYING EVENTS

  • 10.00 Wheel fencers/ a meeting with para-Olympians/ Fundacja Akademia Integracji / MOSiR Kołobrzeg

 

FESTIVAL’S TOWN

  • 10.00 Disability as a challenge – films part I / lecture by dr Piotr Szarszewski / club room KBP
  • 10.00 Laughter yoga/workshops
  • 11.00 Sovoir vivre when encountering people with disabilities/ Fundacja Kulawa Warszawa
  • 11.00 Street art workshops / Druklin
  • 12.00 From an idea to a premiere – animation workshops / Stowarzyszenie Polskich Producentów Animacji
  • 17.00 Film makers without barriers/ a meeting with Marcin Koszałka
  • 18.00 Motivational workshops with Angelika Chrapkiewicz – Gądek and Adrianna Zawadzińska Miss Wheelchair Poland 2016

 

FRIDAY, 8th September

9.30 CONTEST FILM SCREENINGS/ ALTERNATYWA CINEMA/115 minutes

  • Film dla Stasia (By Stanley for Stanley) by Monika Meleń, Poland 2017, 53 minutes (D)
  • Pasterz (The Shepherd) by Joost van der Wiel, Holland 2017, 22 minutes (D)
  • Nie ukryjesz się przed prawdą (You Can’t Hide From The Truth) by Amaru Ardonis Amasi, Zimbabwe, the UK 2016, 29 minutes (D)
  • Luis, Luis by José Carlos Castaño, Spain 2015, 11 minutes (D)

 

12.00 CONTEST FILM SCREENINGS/ ALTERNATYWA CINEMA/124 minutes

  • Just, biegnij! (Just, go!) by Pavel Gumennikov, Latvia2017, 11 minutes (F)
  • Ołowiane żołnierzyki (Tin Soldiers) by Ben Duffy, the USA 2016, 62 minutes (D)
  • Jakiego koloru jest miłość ? (What color is love ?) by Alina Mrowińska, Poland 2016, 51 minutes (D)
  • Afterwards: Discussions without barriers – a meeting with the film makers

 

18.00 CONTEST FILM SCREENING/ ALTERNATYWA CINEMA

  • Gleason, by Clay Tweel, the USA 2016, 110 minutes (D)

20.00 CONTEST FILM SCREENING/ ALTERNATYWA CINEMA

  • Dusza i ciało (On Body and Soul) by Ildikó Enyedi, Hungary 2017, 116 minutes (F)

ACCOMPANYING EVENTS

  • 11.00 Electronic wheel paintball/Centrum Szkolenia Sił Powietrznych (Air Force Training Centre)
  • 11.00 Wheel fencers / a meeting with para-Olympians / Fundacja Akademia Integracji / Primary school no 3 in Sławno

FESTIVAL’S TOWN

  • 10.00 Disability as a challenge – films part II/ lecture by dr Piotr Szarszewski / club room KBP
  • 10.00 Laughter yoga/ workshops
  • 11.00 Sovoir vivre when encountering people with disabilities / Fundacja Kulawa Warszawa
  • 11.00 Street art workshops / Druklin
  • 12.00 Integrative music workshops/ Remont Pomp
  • 13.00 Impressions from Australian concert tour/ Remont Pomp
  • 16.00 Disability in world cinema/ discussion with film makers
  • 17.15 Film makers without barriers/ a meeting with Marek Bukowski
  • 18.00 Disability in the EU countries/ discussion with eurodeputy Marek Plura

 

SATURDAY, 9th September

10.00 NON-CONTEST FILM SCREENINGS/ ALTERNATYWA CINEMA/ 161 minutes

  • Potwór w mojej głowie (Monster in the mind) by Jean Carper, the USA 2016, 87 minutes (D)
  • Weterani. Wyrwani śmierci (Veterans. Ripped from Death) by Monika Jargot, Agnieszka Krótki – Żmijewska, Poland 2017, (D) / a meeting with the film characters

18.00 the end of the Festival/ Festival's Town

  • Award ceremony
  • Remont Pomp and Ray Dickaty/ concert

(F) – FEATURE FILM
(D) – DOCUMENTARY FILM
(A) – AMATEUR FILM