Programme 2018

 

15th EFF Integration You and Me

4th –8th September 2018

4th September (Tuesday)

15.00 Open up for Disability/ happening

17.00 INAUGURATION OF THE FESTIVAL/ FESTIVAL’S TOWN

  • Ono/ Theatre RECEPTION
  • Family without Airbrushing/ Photo Confrontations 2018/ exhibition
  • Mariusz Kędzierski’s painting exhibition
  • November Project/ concert
  • Niezwyciężony (Stronger), by David Gordon Green, the USA 2017, 119 minutes (F)/ non-contest screening

 

 

5th September (Wednesday)

9.30 CONTEST SCREENINGS / ALTERNATIVE CINEMA/ 129 min

Taki trochę chory (A Little Bit Sick) by Monika Skrzypczak, Poland 2017, 17 minutes (D)

Nie zapomniałeś (You Didn’t Forget) by Simon Intihar, Slovenia 2016, 14 minutes (F)

Być jak Brad Pitt (Copy Brad Pitt) by Ariela Alush, Izrael 2017, 60 minutes (D)

Kochanie (Sweetheart) by Marco Spagnoli, Italy 2017, 8 minutes (F) Cisco 2020, Wielki Buntownik (Cisco 2020, Massive Rebel) by Miguel Garrido, Spain 2018, 30 minutes (D)

12:00 CONTEST SCREENINGS/ ALTERNATIVE CINEMA / 122 minutes

Podróż do cudotwórcy (Journey to the Miracle Man) by Lisa Vipola, Fabian Wigren, Denmark 2018, 65 minutes (D)

Zbliżenie (Close-Up ) by Maria Wieczorek, Poland 2017, 12 minutes (F)

Wykluczeni (Excluded) by Artur Dziurman, Poland 2017, 45 minutes (D)

Afterwards: Film makers in a Discussion without Barriers


18:00 CONTEST SCREENING /ALTERNATIVE CINEMA/

Janka by Adela Kaczmarek, Poland 2018, 50 minutes (D)

19:00 NON-CONTEST SCREENING /ALTERNATIVE CINEMA/

Ana, mon amour by Cãlin Peter Netzer, Romania, Germany, France 2017, 125 minutes (F)

ACCOMPANYING EVENTS

9.00 Family without Airbrushing /meeting with Festival’s special guests/ School Complex no. 8

10.00 Family and Disability. Reflections – Dilemmas - Challenges/ science conference in cooperation with Social Welfare Centre in Koszalin/ Gromada Hotel

10.00 Passion. Integration. Safety/ Fundacja Akademia Integracji (Integration Academy Foundation) / School Complex no. 10

14.00 Our BIG Family/ happening

FESTIVAL’S TOWN

10.00 My Dad, My Mum and I/ art workshops

11.00 Savoir Vivre and People with Disabilities /Fundacja Kulawa Warszawa (Crippled Warsaw Foundation)

12.00 The Art of Animation/ Stowarzyszenie Polskich Producentów Animacji (Polish Animation Producers Association)

16.00 Chill-out Area with Yoga Life Club

16.00 My Family Tree /family art workshops

17.00 Film Makers without Barriers /meeting with Urszula Grabowska and Małgorzata Zajączkowska

18.00 Family without Airbrushing /meeting with Festival’s special guests



 

6th September (Thursday)

9.30 CONTEST SCREENINGS /ALTERNATIVE CINEMA/119 minutes

W ciemności (In the Dark) by Victor Asliuk, Belorussia 2018, 25 minutes (D)

Obcy (Strangers) by Jonathan Benedict Behr, Germany 2017, 16 minutes (F)

W brzuchu wilka: przygody Czerwonego Kapturka (Inside The Wolf’s Belly: Adventures Of Little Red Cap) by Lidiya Huzhva, Ukraine 2016, 9 minutes (F)

Zołza i Perła (Zołza and Perła) by Izolda Czmok - Nowak, Poland 2018, 10 minutes (D)

Papa - dzień z życia ojca (Papa – A Day in a Father’s Life) by Rajendra Dhamane, India 2018, 34 minutes (D)

Żuraw (Tower Crane) by Mohamadreza Rafiee, Iran 2017, 25 minutes (F)

12.00 CONTEST SCREENINGS /ALTERNATIVE CINEMA/75 minutes

Wszechwidzący (The All Seeing Blind) by Nuri Cihan Özdoğan, Turkey 2017,  

17 minutes (F)

We mnie (Inner Me) by Antonio Spanò, Italy 2016, 30 minutes (D)

The Unlimited House of Krip by Garry Robson, Jane Farley, the UK,

28 minutes (D)

 

13.30 AMATEUR FILMS / 37 minutes

Biało-czerwona (White-red), group work, Poland 2018, 3 minutes (A)

Jak to jest (What It Feels Like) by Steven Fraser, the UK 2018, 3 minutes (A)

Kontrasty-kulisy spektaklu (Contrasts – Backstage) by Sylwia Pradelok - Świerc, Poland 2018, 10 minutes (A)

Ostatni skok (The Last Jump) by Krzysztof Kiziewicz, Radovan Lee,

Poland 2016, 2 minutes (A)

Pies w rękach (The Dog In The Hands) by Filip Przepiórski, Daria Labuda, Poland 2016, 7 minutes (A)

Wiosna w MZT (Spring in MZT) by Ewa Werfel, Poland 2018, 6 minutes (A)

Zaręczyny (Committed) by Rachel Handler, Crystal Arnette, the USA 2018, 6 minutes (A)

Afterwards: Film makers in a Discussion without Barriers

18.00 CONTEST SCREENING/ ALTERNATIVE CINEMA Trzecia opcja (The Third Option) by Thomas Fürhapter, Austria 2017, 78 minutes (D)

19.30 NON-CONTEST SCREENING/ ALTERNATIVE CINEMA/ Znikasz (You Disappear) by Peter Schønau Fog, Denmark 2017, 117 minutes (F)

ACCOMPANYING EVENTS

9.00 Family without Airbrushing /meeting with Festival’s special guests/ School Complex no. 9

10.00 Passion. Integration. Safety /Fundacja Akademia Integracji (Integration Academy Foundation)  /Primary School no. 3

14.00 Our BIG Family/ happening

17.00 By Listening - See/ publicists’ coverage from Studio Reportażu Polskiego Radia Koszalin (Coverage Studio of Koszalin Polish Radio) with a sign language translation /Czesław Niemen Concert-Recording Studio



FESTIVAL’S TOWN

10.00 How to Read a Film?/ a film panel with professor Wojciech Otto/ club room, Koszalin Public Library

10.00 Embrace Me/ art workshop

11.00 Street Art/ Druklin

12.00 The Art of Animation/ Stowarzyszenie Polskich Producentów Animacji (Polish Animation Producers Association)

16.00 Chill-out Area with Yoga Life Club

16.00 My Family Tree/ family art workshops

17.00 Film Makers without Barriers /meeting with Łukasz Maciejewski

18.00 Passion – Lifestyle/ meeting with Kołobrzeskie Stowarzyszenie Płetwonurków z Niepełnosprawnością Aquarium (Kołobrzeg Divers with Disabilities Association – Aquarium)

 

 


7th September (Friday)

9.30 CONTEST SCREENINGS /ALTERNATIVE CINEMA/ 115minutes

Nieuprzejmość (What Ever Happened To The Incivility) by Delio Colangelo, Italy 2017, 7 minutes (F)

Mój tata, Supernova (My Dad, The Supernova) by Maartje Duin, Holland 2017, 17 minutes (D)

Przerwana misja (Aborted Mission) by Petro Aleksowski, Poland 2018, 50 minutes (D)

Wstyd (It’s A Shame) by Marco Toscani, Italy 2018, 6 minutes (F)

Downside Up by Peter Ghesquière, Belgium 2016, 15 minutes (F)

11.30 NON-CONTEST SCREENING/ ALTERNATIVE CINEMA/ 20 minutes

Ciche dziecko (The Silent Child) by Chris Overton, the USA 2017, 20 minutes (F)

12.00 CONTEST SCREENINGS/ALTERNATIVE CINEMA/ 97minutes

Niebo bez gwiazd (A Sky Without Stars) by Katarzyna Dąbkowska-Kułacz, Poland, 2018, 52 minutes (D)

W czyimś łóżku (The Beds of Others) by Jonay Garcia, Spain 2018, 15 minutes (F)

Atlas by Maciej Kawalski, Poland 2018, 30 minutes (F)

Afterwards: Film makers in a Discussion without Barriers

 

NON-CONTEST SCREENINGS/ ALTERNATIVE CINEMA/ 218 minutes

18.30 Blask (Radiance) by Naomi Kawase, Japan 2017, 101 minutes (F)

19.30 Pełnia życia (Breathe) by Andy Serkis, the UK 2017, 117 minutes (F)

ACCOMPANYING EVENTS

9.00 Family without Airbrushing /meeting with Festival’s special guests/ School Complex no. 7

10.00 Passion. Integration. Safety/ Fundacja Akademia Integracji (Integration Academy Foundation) / School Complex no. 23

14.00 – 15.00 Our BIG Family/ happening

 

MIASTECZKO FESTIWALOWE

10.00 How to read a film?/ a film panel with professor Wojciech Otto/ club room, Koszalin Public Library

10.00 My shadow – my friend/ art workshops

11.00 Street Art/ Druklin

11.00 Savoir Vivre and People with Disabilities/ Fundacja Kulawa Warszawa (Crippled Warsaw Foundation)

16.00 Chill-our Area with Yoga Life Club

16.00 17.00 My Family Tree/ family art. workshops

17.00 Film Makers without Barriers/ meeting with Sebastian Stankiewicz, Bodo Kox and Wojciech Mecwaldowski

18.00 Passion – my Lifestyle/ meeting with Angelika Chrapkiewicz – Gądek, Adrianna Zawadzińska and Tomasz Karcz

 

 

8th September (Saturday)

NON-CONTEST SCREENINGS/ ALTERNATIVE CINEMA/ 192 minutes

10.00 Mali bohaterowie (Everyday Heroes) by Anne-Dauphine Julliand, France 2016, 79 minutes (D)

11.30 Cudowny chłopak (Wonder) by Stephen Chbosky, Honkong, the USA 2017, 113 minutes (F)

18.00 CLOSING CEREMONY/ FESTIVAL’S TOWN

  • award ceremony
  • NA GÓRZE/ concert

(F) – FEATURE FILM

  • – DOCUMENTARY
  • – AMATEUR FILM

FESTIVAL’S TOWN – PLAC POLONII 1 (POLONIA SQUARE 1)