Programme

 

16th EFF Integration You and Me 3rd-7th September 2019
Work. Life. Scenario for Everyone

 

3rd September / TUESDAY

15.00 You Can Handle it /happening/ city centre
17.00 OPENING CEREMONY OF THE FESTIVAL/ FESTIVAL'S CENTRE

• Photo Confrontations 2019/ opening of the exhibition/ Galeria Region
• Kamil Czeszel's recital, a laureate of Zaczarowana Piosenka Festival 2019
• Musical Stand Up by Czesław Mozil
Save and Die by Frédéric Tellier, France 2018, 118 minutes (F)/ non-contest screening

 4th September WEDNESDAY

9.30 CONTEST FILM SCREENINGS/ 114 minutes
Close Your Eyes and Fly by Julia Pietrangeli, Italy 2019, 39 minutes (D) screening with audio description
Knight Stefan by Agnieszka Kozaczka-Gralak, Poland 2019, 35 minutes (D)
Cross-Country by Marco Baumhof, Germany 2017, 10 minutes (F)
Whose Reality 2.0 by Nico Falcone Georgiadis, Sweden 2019, 14 minutes (F)
Terror by Yonatan Shehoah, Israel 2018, 16 minutes (F)

12.00 CONTEST FILM SCREENINGS/ 122 minutes
My Name is Petya by Daria Binevskaya, Russia 2019, 15 minutes (F) screening with audio description
My Sandy Skin by Inés Calero, Spain 2018, 8 minutes (D)
A Brave One by Stas Ivanov, the USA 2019, 31 minutes (D) screening with audio description
Design-Ability by Otoxo Productions, Spain 2017, 33 minutes (D)
Madness by Jakub Drobczyński, Poland 2018, 22 minutes (F)
The Lost Ones by Maria Castillejo Carmen, Maëlle Grand Bossi, Elisabeth Silveiro, France 2018, 13 minutes (F)
Meetings with film makers after the screenings.

18.00 CONTEST FILM SCREENINGS/ 98 minutes
Connected by Aleksandra Maciejczyk, Poland 2018, 18 minutes (D)
Julek by Bartosz Toboła, Poland 2019, 27 minutes (D)
Happy Together by Yen Kung Kuo, Taiwan 2017, 53 minutes (D)

20.00 non-contest screening
System Crasher by Nora Fingscheidt, Germany 2019, 118 minutes (F)

ACCOMPANYING EVENTS
9.00 The Art of Animation/ worshops/ by Eugeniusz Gordziejuk, Polish Animation Producers Association, SPPA/ FC
9.00 Work – Scenario for Everyone/ discussion panel/ chaired by Krzysztof Głombowicz/ School Complex no 8
10.00 Professional Activity of People with Disabilities. Interdisciplinary Perspective/ scientific conference/ cooperation with District Job Centre Koszalin/ Gromada Hotel
10.00 Remember about Gardens/ art workshops/ FC
11.00 Savoir-vivre and People with Disabilities/ chaired by Izabela Sopalska-Rybak, Kulawa Warszawa Foundation/ FC
12.00 Hear a Film/ film screenings with audio description/ FC
14.00 People are Like Flowers/ happening/ city centre
16.00 Outdoor Ice-Breakers/ FC
17.00 Meeting with Marzena Trybała and Jowita Budnik/ chaired by Łukasz Maciejewski/ FC
18.00 Breaking Barriers/ debate/ chaired by Łukasz Maciejewski/ FC

5th September / THURSDAY

9.30 CONTEST FILM SCREENINGS/ 118 minutes
In the Hospice by Lorenz Wetscher, Germany 2019, 25 minutes (D)
Michail and Daniel by Andrei Zagdansky, USA/ Ukraine 2018, 63 minutes (D)
Wiki by Veronica Andersson, Poland 2017, 30 minutes (F) screening with audio description

12.00 CONTEST FILM SCREENINGS/ 87 minutes
#head by Steve Roberts, the UK 2019, 4 minutes (F)
Imperfect by Cristian García Zelada, Peru 2019, 5 minutes (F)
Restoring Dignity by Claire Jeantet, Fabrice Catérini, France 2018, 52 minutes (D)
Do You Dance, Daddy? by Miguel Monteagudo, Spain 2019, 26 minutes (F) screening with audio description

13.45 AMATEUR FILM SCREENINGS/ 34 minutes
Good As… by Maciej Książko, Poland 2019, 5 minutes
We Go by Dorota Zjawińska, Jadwiga Osłońska, Poland 2019, 2 minutes
Who Do You Visit? by Łukasz Waśniowski, Poland 2019, 7 minutes
The Colour of Life by Michael Njoroge, Grace W. Matu, Kenya 2018, 5 minutes
She didn’t Die by Adam Górecki, Danuta Wróblewska, Poland 2018, 8 minutes
Superhero by Dariusz Janiczak, Poland 2019, 7 minutes
Meetings with film makers after the screenings.

18.00 CONTEST FILM SCREENINGS/ 98 minutes
The Signs by Wojciech Klimala, Poland 2018, 56 minutes (D)
Summertime by Aleksandra Mazoń, Poland 2018, 42 minutes (F) screening with audio description

19.45 non-contest screening
A Cat With a Dog by Janusz Kondratiuk, Poland 2018, 102 minutes (F)

ACCOMPANYING EVENTS
9.00 The Art of Animation/ workshops/ chaired by Eugeniusz Gordziejuk, Polish Animation Producers Association, SPPA/ FC
9.00 Work – Scenario for Everyone/ discussion panel/ chaired by Krzysztof Głombowicz/ School Complex no 8
10.00 How to Read a Film?/ film panel with professor Wojciech Otto/ FC
10.00 Rememer about Gardens/ art workshops / FC
11.00 Savoir-vivre and People with Disabilities/ chaired by Izabela Sopalska-Rybak, Kulawa Warszawa Foundation/ FC
12.00 Hyper Efficiency and Crippled Fashion/ film screening and meeting with Tomasz Karcz, a fashion designer and make-up artist/ FC
13.00 Hear a Film/ film screenings with audio description/ FC
14.00 People are like Flowers/ happening/ city centre
16.00 Outdoor Ice-Breakers/ FC
17.00 Meeting with Małgorzata Sobieszczańska, Piotr Wereśniak and Petro Aleksowski/ chaired by Piotr Pawłowski/ FC
18.00 Work – Scenario for Everyone/ discussion panel/ chaired by Krzysztof Głombowicz/ FC
19.45 Meeting with Robert Więckiewicz/ FC

 6th September / FRIDAY

9.30 CONTEST FILM SCREENINGS/ 110 minutes
Circular Insanity by Niklas Blum, Germany 2018, 5 minutes (F)
How to Describe the Size of a Plane by Szymon Jan Sinoff, Poland 2019, 19 minutes (D)
The Bird by Sakari Sankkinen, Finland 2018, 9 minutes (F)
Stall by Ryan Shovey, the USA 2018, 7 minutes (F)
Shock Waves by Kineret Hay-Gillor, Israel 2017, 70 minutes (D)

12.00 CONTEST FILM SCREENINGS/ 116 minutes
We’re All Leaving by Jonas Risvig, Denmark 2019, 28 minutes (F)
Here and Now by Aurélien Mathieu, France 2016, 6 minutes (F)
A Pretty Awesome Girl by Monika Meleń, Poland 2018, 9 minutes (D)
The Sign for Love by Elad Cohen, Iris Ben Moshe, Israel 2017, 73 minutes (D)
Meetings with film makers after the screenings.

ACCOMPANYING EVENTS
9.00 The Art of Animation/ workshops/ chaired by Eugeniusz Gordziejuk, Polish Animation Producers Association, SPPA/FC
9.00 Work – Scenario for Everyone/ discussion panel/ chaired by Krzysztof Głombowicz/ School Complex no 7
10.00 How to Read a Film?/ film panel with professor Wojciech Otto/ FC
10.00 Remember about Gardens/ art workshops/ FC
11.00 Savoir-vivre and People with Disabilities/ chaired by Izabela Sopalska-Rybak, Kulawa Warszawa Foundation/ FC
12.00 Hyper Efficiency and Crippled Fashion/ film screening and meeting with Tomasz Karcz, a fashion designer and make-up artist/ FC
13.00 Hear a Film/ film screenings with audio description/ FC
14.00 People are like Flowers/ happening/ city
16.00 Outdoor Ice-Breakers/ FC

19.00 CLOSING CEREMONY/ FESTIVAL'S CENTRE
• award ceremony
• The Postman/ concert
• Fugue by Agnieszka Smoczyńska, Poland 2018, 103 minutes (F)/ non-contest screening

 7th September / SATURDAY

10.00 NON-CONTEST SCREENINGS
10.00 Rolling to You by Franck Dubosc, France 2018, 107 minutes (F)
11.45 Maudie by Aisling Walsh, Ireland/Canada, 2016, 115 minutes (F)

F – FEATURE FILM
D – DOCUMENTARY FILM
A – AMATEUR FILM
FC – FESTIVAL'S CENTRE, POLONIA SQUARE 1

FILM SCREENINGS – ALTERNATYWA CINEMA

ADMISSION TO ALL EVENTS IS FREE

THE ORGANISERS RESERVE THE RIGHT TO CHANGE THE PROGRAMME FOR REASONS BEYOND THEIR CONTROL