Ułatwienia dla niepełnosprawnych: wysoki kontrast | domyślny

Start » pl » Historia » iplex.pl

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja w iplex.pl

Od 6 do 10 września 2011, czyli równolegle z festiwalem wybrane festiwalowe filmy można było bezpłatnie obejrzeć w portalu iplex.pl. Portal udostępnił 8 filmów biorących udział w konkursie na najlepszy dokument.

Lista filmów udostępnionych w iplex.pl
 
1. IV piętro (IV floor), reż. Tomasz Bardorsch, Polska 2010,  28 min.
Norbert zaczął żyć, gdy otarł się o śmierć. Po nieudanej próbie samobójczej, jego ciało było zupełnie bezwładne. Mistyczne uniesienie powoduje, że zmienia swoje życie i krok po kroku zaczyna wszystko od początku.  Obserwujemy dzień z życia Norberta, który wracając do domu  wspina się na czwarte piętro, ciągnąc za sobą wózek inwalidzki. Jak pielgrzym odprawiający pokutę.

2. Bez upadku (No collapse), reż. Jakub Stożek, Polska 2008, 34 min.
Zasadnicze pytanie padające w filmie: „dlaczego Bóg tak nas doświadcza”? Poruszający się na wózku Wiktor gra w rugby, skacze ze spadochronem i uwielbia szybką jazdę autem. Jest aktywnym rehabilitantem i pomaga młodym ludziom po wypadkach.

3. Nora wciąż żyje (Nora is still alive), reż. Martin Jabs, Niemcy 2010, 70 min.
Miała żyć tylko 26 lat, teraz ma lat 30. Opiekunka mówi, że przebywając z Norą stajemy się bardziej świadomi tego, że nasze dzieci są zdrowe. Film pozwala obserwować jak poza świadomością głównej bohaterki zmienia się życie jej rodziny.

4. Obywatelka Dorotka (Citizen Dorotka), reż. Brygida Frosztęga-Kmiecik, Izabela Szukalska, Polska 2009,  20 min.
Są ludzie przekonani, że los zapisany jest w gwiazdach. Są ludzie, którzy z zupełnie irracjonalnych powodów na świat przychodzą jako „gwiazdy”. Ale nie gwiazdy, lecz partyjni notable ułożyli świetlisty
początek życiorysu Doroty Gawin, tytułowej bohaterki filmu. Po 47 latach autorki filmu odnalazły dziecko górnika i przodownicy pracy. Jak życie zweryfikowało propagandowe hasła?

5. Po drugiej stronie ciszy (On the other side of silence), reż. Piotr Suzin, Polska 2009,  10 min.
On klaun, mistrz marionetek. Ona tancerka, jego muza. Oboje tworzą oryginalne w swojej poetyce widowiska plenerowe, łączące teatr lalek, taniec i klaunadę. Funkcjonują w różnych światach: ciszy i dźwięku. Dziewczyna jest bowiem głuchoniema, podobnie jak jej cała rodzina.

6. Uśmiechnij się i w nogi (Smile and run), reż. Ray Jacobs, W. Brytania 2010, 13 min.
Arty Party to grupa 11 pełnosprawnych i niepełnosprawnych performerów. Ich praca na scenie to podróż emocjonalna, odkrywanie ciała i duszy, próba poszukiwań sensu otaczającego świata.

7. Wszystko o mnie (All about me), reż. Eva Katharina Bühler, Niemcy 2009, 56 min.
W filmie Evy Kathariny Bühler poznajemy Kamila – 32-latka, artystę, kompozytora, malarza, filmowca, który dziewięć lat temu stracił zdolność normalnego mówienia. Z powodu hiperwentylacji wypowiadane przez niego słowa są najczęściej zupełnie niezrozumiałe. Mężczyzna cały czas próbuje wrócić do stanu sprzed choroby, jednak brak możliwości normalnej komunikacji z ludźmi determinuje całe jego postępowanie. Psychiatrzy twierdzą, że to efekt blokady psychicznej, pozostałej po psychozie. Kamil ma własne teorie na temat przyczyn choroby. Jedną z nich jest wizja jaką miał w czasie choroby.

8. Bóg, który już nie chroni (A god that no longer shelters), reż. Gaizka Urresti, Hiszpania 2010, 20 min.
Historia wędrówki ojca, który szuka odpowiedzi dotyczącej niepełnosprawności syna. Daniel cierpi na syndrom Angelmana.

 
projektowanie stron www Koszalin stat4u