fotogaleria.jpg

Filmy konkursowe

FILMY FABULARNE

Bla bla bla 2

Bla, bla, bla, reż. Alexis Morant, Hiszpania 2015, 4 min.

Wspólna jazda samochodem jest jak pudełko czekoladek; nigdy nie wiesz co dostaniesz.

dobrze mi idzie

Dobrze mi idzie, reż. Cesar Roldan, Hiszpania 2014, 8 min.

Alzheimer i demencja to nie tylko dramat, ale również komedia z udziałem dziadków i wnuczków.

Krolowa sniegu kadr 3

Królowa Śniegu i inne historie, reż. Monika Grzybowska, Polska 2016, 30 min.

Samotna kobieta próbuje sprostać roli matki, ale nie radzi sobie najlepiej. Niemowlę wciąż płacze, nie dając jej chwili wytchnienia i ściągając na nią karcące spojrzenia sąsiadów. Tylko 6-letnia dziewczynka daje jej trochę uwagi i zrozumienia. Tylko ona widzi w niej matkę, którą kobieta tak bardzo chciałaby być.

Marzenie Fotos 5

Marzenie. Prawdziwa historia, reż. Artur Dziurman, Polska 2016, 70 min.

Krakowski aktor, reżyser i przyjaciel niewidomych i niedowidzących członków teatru ITAN, przygotowuje spektakl „Brat naszego Boga”. Artur, od kilkunastu lat prowadzi zespół teatralny. Z powodu długów traci jednak siedzibę, przez co grupa zmuszona jest grać spektakle objazdowe. W międzyczasie pojawiają się jednak kolejne problemy finansowe, osobiste i zdrowotne aktorów teatru oraz Artura. Czy dojdzie do wymarzonej premiery?

Nena 5

Nena, reż. Saskia Diesing, Holandia/Niemcy 2014, 94 min.

Szesnastoletnia Nena mierzy się z próbą samobójczą swojego upośledzonego ojca. W tym samym czasie po raz pierwszy w życiu zakochuje się na zabój w Carlo. Podczas gdy jej apetyt na życie rośnie, Nena zdaje sobie sprawę, że jej ojciec staje się coraz bardziej nie do zniesienia.

Opiekun 6

Opiekun, reż. Michel Franco, USA 2015, 93 min.

David jest pielęgniarzem, na co dzień opiekuje się nieuleczalnie chorymi pacjentami. Traktuje swój zawód jak powołanie i z każdą osobą, którą się zajmuje, nawiązuje silną emocjonalną więź. Poza pracą jest samotnym, zamkniętym w sobie człowiekiem, strzegącym tajemnicy swojej przeszłości. Każdego ze swoich pacjentów potrzebuje równie mocno jak oni jego.

Zanim sie pojawiles 13

Zanim się pojawiłeś, reż. Thea Sharrock, USA 2016, 110 min.

Ekscentryczna 26-latka próbuje swych sił w wielu dziedzinach, by pomóc swej rodzinie związać koniec z końcem. Zostaje opiekunką Willa Traynora, młodego, bogatego bankiera, którego losy całkowicie zmieniły się na skutek tragicznego zdarzenia sprzed dwóch lat. Niegdyś pełen energii, dziś cyniczny do szpiku kości Will wyzbył się już wszelkiej nadziei na szczęście. Dziewczyna postanawia pokazać mu, że jest jeszcze inna droga...

 

FILMY DOKUMENTALNE

aniocentryczni

Aniocentryczni, reż. Monika Skrzypczak, Polska 2016, 10 min.

Ania to ulubienica taty, sześciolatka o niesamowitym uśmiechu, który podbił nasze serca. Choruje na niezwykle rzadką chorobę, zespół Cockayna. Powoduje ona przyspieszone starzenie się dziewczynki, zatrzymując jednocześnie rozwój i przyrost masy ciała. Walka z tą chorobą to wyścig z czasem.

Baska kameruj 00

Baśka, kameruj!, reż. Gabriela Mruszczak, Polska 2016, 23 min.

To film niecodzienny, bo nakręcony przez niepełnosprawnych i o niepełnosprawnych. Nie ma w nim miejsca na rozpaczanie i utyskiwanie nad swoimi słabościami. To ciepła opowieść o tym, co się stanie, gdy mieszkańcy placówki opiekuńczej przejmą w swe ręce kamerę i mikrofon. Kiedy niepełnosprawni wykonywali swą pracę, druga kamera obserwowała ich zachowanie i relacje z otoczeniem.

bracia

 Bracia, reż. Szymon Jan Sinoff, Polska 2015, 11 min.

Zenek jest prawie całkowicie sparaliżowany od niemal 40 lat. Opiekuje się nim starszy brat, opóźniony umysłowo Irek. Bracia stanowią symbiozę, w którym jeden ma zdrowy umysł, drugi, zdrowe ciało. Obserwacja zmagań bohaterów z codziennym życiem to medytacja o cierpieniu, radości życia i braterstwie.

Budzik 4

Budzik, reż. Piotr Małecki, Polska 2015, 33 min.

Cyprian, Filip, Ola i Kuba – czworo spośród piętnaściorga młodych pacjentów podwarszawskiej kliniki Budzik. Od dłuższego czasu są w śpiączce. Ich rodzice są zdeterminowani, by pomóc im wrócić do życia. Film opowiada niezwykłą historię ludzi, którzy w obliczu osobistej tragedii nie poddają się, są pełni nadziei, walcząc o życie i zdrowie swoich dzieci.

Cheerleaderki 1

Cheerleaderki, reż. Sławomir Witek, Polska 2015, 40 min.

Dwudziestoczteroletnia Monika jest kapitanem grupy tanecznej Cheerleaders Flex Sopot, która pewnego dnia staje przed olbrzymim wyzwaniem - ma stworzyć pierwszą w Polsce drużynę cheerleaderek na wózkach inwalidzkich. Pełna obaw, ale jednocześnie bardzo ambitna i zdyscyplinowana przyjmuje tę propozycję.

Dla Soni

Dla Soni, reż. Sergio Milán, Hiszpania 2015, 8 min.

Sonia zawsze marzyła, by być częścią świata filmu. Niewidoma aktorka udowadnia, że marzenia się spełniają.

 dobra dziewczyna

Dobra dziewczyna, reż. Solveig S. Melkeraaen, Norwegia 2014, 72 min.

Sztuka gwizdania na wszystko. Utalentowana filmowiec Solveig Melkeraaen cierpi na poważną depresję kliniczną. Terapia elektrowstrząsami pomaga jej, ale kiedy po raz drugi jest w depresji, musi zaakceptować fakt, że bycie perfekcyjną jest poza jej zasięgiem. Podnoszący na  duchu film o depresji.

dziennik idy

Dziennik Idy, reż. August B. Hanssen, Norwegia 2014, 63 min.

Ida jest młodą Norweżką borykającą się z bardzo burzliwym życiem emocjonalnym spowodowanym zaburzeniami osobowości borderline. Przez ostatnie osiem lat Ida prowadzi dziennik video, którego celem jest uspokojenie i ujarzmienie myśli. Jej dziennik wprowadza nas w świat strachu i niepokoju, ale także pokazuje cenne momenty codziennych zwycięstw i odkrywania siebie.

idealny dzien

Idealny dzień, reż. Pete White, Australia 2015, 7 min.

Program Surferzy Leczą pokazuje dzieciom z autyzmem czym jest surfowanie oraz spokój oceanu. Przez trzy dni Izzy Paskowitz i jego ekipa surferów wzięła pod swoją opiekę 300 autystycznych dzieci dając im możliwość surfowania i przeżycia czegoś, czego nigdy nie zapomną.

INNY SWIAT

Inny świat, reż. Izabela Szukalska, Polska 2016, 11 min.

Józef Stanisław Front to góral z dziada - pradziada. Kiedyś mieszkał w pięknej dolinie na Żywiecczyźnie, dziś w Domu Pomocy Społecznej. Mając 19 lat, wysportowany Józek skoczył do wody na główkę. Od czterdziestu trzech lat na skutek wyskoku kręgów szyjnych jest fizycznie niesprawny. Z powodu niewłaściwego leczenia i opieki, jakie zaraz po wypadku miały miejsce, na stałe przykuty jest do łóżka i podpiera się na łokciach.

jak kuloodporni 2

Jak kuloodporni, reż. Michael Barnett, USA 2014, 80 min.

Grupa niepełnosprawnych osób z całych Stanów Zjednoczonych gra główne role w oszałamiającym westernie nakręconym w starych częściach Hollywood. Ten przykuwający uwagę film w filmie wciąga nas do dynamicznego, zamkniętego świata dyscypliny i aktorstwa stawiając pytania takie jak: dlaczego prawdziwi niepełnosprawni aktorzy tak rzadko pojawiają się na wielkim ekranie?

kanthari-movie-still-6

Kanthari: u źródeł zmian, reż. Marijn Poels, Holandia/Polska 2015, 52 min.

Afrykański film drogi o nominowanej do Pokojowej Nagrody Nobla niewidomej Sabriye Tenberken, jej partnerze i ich podróży przez Kenię i Ugandę, w ślad za absolwentami kursu dla liderów przemian społecznych: albinoską, masajką, mężczyzną dotkniętego AIDS, niewidomym pszczelarzem - osób które przekształciły swoje dramaty życiowe w wyjątkowe społeczne projekty!

Kuloodoporni 5

Kuloodporni, reż. Izolda Czmok-Nowak, Polska 2016, 16 min.

Kuloodporni to jedyna drużyna na Śląsku, w której grają osoby po amputacji kończyn. Przez futbol rehabilitują się i rozwijają. Niedawno odnieśli pierwsze ligowe zwycięstwo, pokonali aktualnych wicemistrzów Polski. Poznamy trójkę zawodników Patryka, Wiesława i Łukasza, którzy nie wyobrażają sobie życia bez piłki. Humoru im nie brakuje, mówią, że są wyjątkowi, bo jedną nogą są już na drugim świecie. Każdy z nich ma swoja osobistą dramatyczną historię, ale wszyscy zgodnie uważają że ich życie odmieniło się na lepsze. A główną rolę w tym odgrywa futbol.

malujc w ciemnosci

Malując w ciemności, reż. Primavera Ruiz, Hiszpania 2015, 70 min.

W momencie kiedy Ataulfo Casado umacniał swoją pozycję jako malarz i kopista w Muzeum Prado, choroba zwyrodnieniowa spowodowała utratę wzroku. Po prawie dekadzie w ciężkiej depresji i oddalenia od pędzli, w wieku 62 lat spytał siebie: a dlaczego nie mógłbym znów malować?

Micha

Michał, reż. Piotr Januszkiewicz, Polska 2015, 6 min.

Do samotnej matki w podeszłym wieku wraca niepełnosprawny syn, Michał. Sytuacja życiowa zmusiła go do skonfrontowania się z samym sobą. Cały proces przemiany obserwuje jego matka.

skracajc dystans

Skracając dystans, reż. Álvaro Pastor, Hiszpania 2014, 56 min.

Uczenie się to podróż, która trwa całe życie. Upadanie i powstawanie. Nie różnimy się tak bardzo od siebie, mimo tego że dzieli nas ocean. Czasem odległości nie są mierzone kilometrami.

Studium postaci 3

Studium postaci, reż. Rafał Makolądra, Polska 2015, 21 min.

Studium postaci jest współczesną dokumentalną opowieścią o życiu 37-letniego niepełnosprawnego artysty malarza. Bohater całkowicie poświęcił się malowaniu obrazów, które nie zawsze dają mu utrzymanie. Poranek zaczyna od paczki ryżu, która w połączeniu z jedną cebulą i marchewką staje się wykwintnym daniem. Czy chęć tworzenia sztuki i walka z chorobą wygra z przeciwnościami losu?

to co  moliwe

To co możliwe, reż. Michael Gitlin, USA 2015, 84 min.

Film portretuje społeczność niepełnosprawnych nowojorskich malarzy, rzeźbiarzy, muzyków i pisarzy działających w Żywym Muzeum. W twórczej przestrzeni szpitala psychiatrycznego w Queens, w Nowym Jorku realizują swoje pasje, a kreatywność i poszukiwania stanowią dla nich doskonałą terapię.

Wariacja na wiolonczel solo 1

Wariacja na wiolonczelę solo, reż. Aleksandra Rek, Polska 2016, 37 min.

Dokumentalne love story. Jednak bohaterami nie są kobieta i mężczyzna, a wiolonczelista Dominik Połoński i jego instrument. Śledzimy losy wybitnego muzyka, którego lewa ręka została sparaliżowana z powodu choroby. Dominik nie jest w stanie zagrać klasycznego repertuaru, ale z powodzeniem wykonuje muzykę współczesną i eksperymentalną.

wstawaj i walcz

Wstawaj i walcz, reż. Weronika Pliszka, Polska 2016, 30 min.

Film opowiada o Przemku Wieczorku, wicemistrzu świata i Europy w Para-Taekwondo. W wieku 20 lat Przemek w wyniku wypadku kolejowego stracił obie ręce. Jego życie od tamtego zdarzenia postawiło przed nim wiele prób.

wytrwaly meia

Wytrwały Meia, reż. Ricardo Koanuka, Szwecja 2016, 27 min.

Meia Lua jako dziecko prowadził zwyczajne życie w małym brazylijskim miasteczku. Jego życie zupełnie się odmieniło z powodu błędu lekarskiego. Został sparaliżowany. Ramion używa jak nóg, a dłoni, jak stóp. Każdy dzień zaczyna od wspinaczki po 700 schodach. Na stacji autobusowej zarabia występami, podczas których sandały stają się pałeczkami, a wnętrze autobusu perkusją. Po rozwodzie Meia Lua jest zmuszony mieszkać w dzielnicy gangów, co stanowi niebezpieczeństwo dla swojego syna. Jednakże jedynym życzeniem syna jest zostać z ojcem.

Wyl Wam kartk

Wyślę Wam kartkę, reż. Anna Duda-Ziętek, Polska 2014, 54 min.

Opowieść o Adzie, 16-letniej dziewczynie, która w przyszłości chce zamieszkać w Nowym Jorku, grać tam koncerty, adoptować dzieci i wozić jedzenie do Afryki. Tymczasem jej życie to cztery ściany sali na zamkniętym oddziale szpitala dziecięcego, chemioterapia, dźwięk pompy i tęsknota za nieobecnym ojcem.

Yes we fuck 2

Yes, We Fuck!, reż. Antonio Centeno, Raúl de la Morena, Hiszpania 2015, 59 min.

Dokument składa się z sześciu historii o seksie i niepełnosprawności, prawdziwych, różnorodnych historii, w których seks jest bronią w walce o prawa jednostki i grupy. Poza seksem projekt ukazuje między innymi jak seksualność wpływa na osoby niepełnosprawne.

 

FILMY AMATORSKIE

Jestem, reż. Paweł Mikołajczyk, OREW Chorzów, 2 min.

Kolorki, reż. Magdalena Szymula, Danuta Wróblewska, Nowa Wieś Legnicka, 2 min.

Konie moją pasją, reż. Waldemar Handzlewicz, WTZ, Sulęcin 2016, 10 min.

Efekt mniejszości, reż. Cesar Most Perez, USA 2016, 5 min.

Moje piękne Azory, reż. Maciej Książko, Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas, Kraków 2016, 5 min.

Senne nutki, reż. Natalia Kloc, Helena Świątek, Legnica, 3 min.

Siłacz, reż. Mateusz Żegliński, Szczecin 2015, 4 min.

Tajemnice oceanu, reż. Anna Radecka, WTZ, Rzadkowo 2016, 5 min.

Nasza strona korzysta z plików cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.