15. Europejski Festiwal Filmowy
INTEGRACJA TY i JA - 4-8 września 2018 r.

Idea Festiwalu

Idea

 

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja w 2017 r. odbędzie się po raz czternasty. Przez ponad dekadę zdążył przetrzeć szlaki tematowi niepełnosprawności w mediach, kulturze, przestrzeni społecznej. Nie tylko koszalińskiej, ale również polskiej i europejskiej, będąc inspiracją dla kilkudziesięciu podmiotów organizujących równoległe do głównej edycji Małe Festiwale Ty i Ja w ponad trzydziestu miejscowościach. Trzykrotnie gościliśmy w Parlamencie Europejskim i Londynie, a w 2015 r. także we Włoszech, Hiszpanii, Chorwacji i na Litwie.

Mamy wiernych widzów, sympatyków i przyjaciół w Polsce i za granicą. Współpracujemy z fundacjami, stowarzyszeniami, organizacjami działającymi na rzecz integracji i osób niepełnosprawnych. Integrujemy przez sztukę: przede wszystkim filmową, choć w programie festiwalu swoje miejsce mają też inne jej dziedziny: muzyka, teatr, fotografia, plastyka, a w ostatnich latach też performance i happening. Prezentujemy artystów z niepełnosprawnością, ich dokonania, sukcesy i talenty.

Mówimy o barierach i łamiemy je. Zapraszamy do Koszalina niezwykłe osobowości, proponując widzom festiwalu niezwykłe spotkania z filmowcami, sportowcami, artystami. Najbardziej dumni jesteśmy z Dyskusji "Bez Barier", gdzie nie ma złych pytań, ani łatwych odpowiedzi; gdzie rozmawiamy bez tabu, ale zawsze w atmosferze szacunku i zrozumienia. Część spotkań ma miejsce w koszalińskich szkołach i Zakładzie Karnym. Odkrywamy tematy pomijane w publicznej dyskusji, trudne, czasem kontrowersyjne – sport, seksualność, rodzicielstwo. W 2016 r. mówiliśmy o sile sportu i idei igrzysk paraolimpijskich. Hasło 14. edycji brzmi "Życie można zacząć wiele razy”.

W latach 2003 – 2016 zaprezentowaliśmy ponad 550 niezwykłych filmów z całego świata przybliżających, z czym osoby z niepełnosprawne zmagają się w różnej od polskiej rzeczywistości. Jak funkcjonują na różnych kontynentach i krajach pojęcia integracja, bariery, tolerancja. W konkursie filmowym mierzą się co roku filmy fabularne, dokumentalne i amatorskie, a najlepsze zdobywają statuetki Motyla. Naszymi laureatami były m.in. filmy: W stronę morza, Motyl i skafander, Nietykalni, Dziewczyna z szafy, Chce się żyć.

Choć myśl przewodnia Festiwalu zmienia się każdego roku, wciąż aktualna i świeża pozostaje jego główna idea: działanie na rzecz integracji środowisk osób z niepełnosprawnością ze społeczeństwem, a więc działanie na rzecz humanizmu w najgłębszym tego słowa znaczeniu.