18. Europejski Festiwal Filmowy
INTEGRACJA TY i JA - 7-11 września 2021 r.

Z okazji jubileuszu EFF Integracja Ty i Ja po raz pierwszy przekracza granice kraju. Pofestiwalowe przeglądy odbędą się w Londynie i Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Pokaz w londyńskim Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym, 12 października, otworzy gość specjalny - Kevin Steward, jeden z wybrańców, który dostąpił zaszczytu niesienia pochodni z ogniem olimpijskim przed igrzyskami w Londynie. Kevin porusza się na wózku, ale mimo to jest aktywnym wolontariuszem. Odwiedza londyńskie szkoły i na własnym przykładzie pokazuje młodzieży z jakimi barierami wiąże się niepełnosprawność i jak można je pokonać.

Po tym wyjątkowym wstępie zostanie zaprezentowana relacja z festiwalowych wydarzeń w Polsce, a następnie festiwalowe filmy. Wśród nich „Prawo do miłości” polskiej dokumentalistki Małgorzaty Frydrych. Historia miłości niemożliwej. Dariusz i Arleta poznali się przez Internet. Ona, po dziecięcym porażeniu mózgowym, nie porusza się samodzielnie, ze światem porozumiewa się za pomocą komputera. On, samotny kierowca autobusu, rozgoryczony nieudanym życiem osobistym, walczył o Arletę z ludźmi, z instytucjami i ze stereotypami. Wszystko jest wielkie w ich związku. Szczęście, radość, ale przede wszystkim przeszkody, które muszą pokonywać. I cały czas próbują przekonać los, że zasługują na odrobinę przychylności.

Ildikó Hámos-Sohlo pokaże w swoim filmie „Zakazać bomb” sytuację osób z Laosu, które ucierpiały w wyniku wybuchu bomb kasetowych. Teraz walczą o powszechny zakaz ich użycia.

Z kolei Adam Palenta w „Życiu stylem dowolnym” przyjży się zawodnikom startującym w Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych w pływaniu. Uczestnicy zawodów nie konkurują z przeciwnikami, lecz z własnymi niedoskonałościami i ograniczeniami. Zawodnicy wspierają się, pokazując, że sport to nie tylko dążenie do zwycięstwa nad rywalami – ale przede wszystkim pokonywanie słabości.

Ciekawą pozycją będzie też „Gwiezdny pył”, którego reżyserem jest Serb Vladimir Perović.

Film o chłopcu, który niczym mędrzec, filozoficznie rozważa kwestie stworzenia życia i istnienia człowieka na Ziemi. Obłożnie chory obserwuje życie z wyjątkowym spokojem i optymizmem.

Po pokazie w Londynie filmy trafią do Brukseli. Dzięki wsparciu europosłanki Joanny Skrzydlewskiej w listopadzie podobny przegląd odbędzie się w Parlamencie Europejskim.


Przegląd filmów Europejskiego Festiwalu Filmowego w Lodnynie
Miejsce: Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny
Termin: 12 października 2013, godz. 12:00-15:00
Rezerwacja miejsc: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wstęp wolny

Osoba do kontaktu w Londynie:
Marcin Urban
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.