18. Europejski Festiwal Filmowy
INTEGRACJA TY i JA - 7-11 września 2021 r.

Po raz pierwszy w historii Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja, który za sprawą Małych Festiwali jest obecny już w ponad 40. miejscowościach Polski, trafił za granicę – najpierw do Londynu, potem do Brukseli. Obie, niezwykle udane, wizyty z jednej strony stanowią wspaniały akcent jubileuszowy, a z drugiej – nowe, obecujące, otwarcie w historii festiwalu.

Przypomnijmy: pierwsza wizyta zagraniczna miała miejsce w październiku – wybrane filmy festiwalowe zostały zaprezentowane w Polskim Ośrodku Społeczno-Kluturalnym w Londynie. Przegląd otworzył gość specjalny, Kevin Steward, niepełnosprawny wolontariusz, jeden z wybrańców, którzy nieśli pochodnię z ogniem olimpijskim przed igrzyskami w Londynie. Wśród gości znalazła się także Althea Smith, radna i była burmistrz londyńskiej dzielnicy Southwark.

13 listopada organizatorzy EFF Integracja Ty i Ja zagościli w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Dziesięcioletni dorobek i osiągnięcia zaprezentowali w swoim wystąpieniu, dzięki czemu z ideą festiwalu zapoznali się europosłowie, przedstawiciele instytucji europejskich oraz zaproszeni goście.

– Wyznacznikiem nowoczesności społeczeństwa jest stopień, w jakim uwzględnia ono potrzeby osób niepełnosprawnych – podkreśliła Joanna Skrzydlewska, posłanka do Parlamentu Europejskiego z grupy EPP, na której zaproszenie organizatorzy przybyli do Brukseli. – Ten współcześnie panujący pogląd wymusza refleksję nad określeniem, jakim jesteśmy społeczeństwem? Niewątpliwie w ostatnich latach wiele się zmieniło na lepsze, jednak, aby nasze społeczeństwo mogło przybrać miano nowoczesnego, potrzebna jest zmiana w postrzeganiu praw i potrzeb tych osób.

Podczas wizyty zaprezentowane zostały filmy: „Zakazać bomb” (Laos), „Życie stylem dowolnym” (Polska), „Glina” (Francja) i „Lucy” (USA).
– Idea festiwalu jest godna tego, aby również tutaj, w Parlamencie Europejskim, moi koledzy posłowie z różnych państw Wspólnoty mieli szansę zobaczyć i zapoznać się w takim wymiarze z problematyką niepełnosprawności – powiedziała Joanna Skrzydlewska. – Filmy prezentowane w Brukseli pokazują, że osoby niepełnosprawne mają często ciekawe pomysły na życie, są pełne empatii i ich życie może być barwne. Takie osoby wcale nie oczekują od nas współczucia, ale wsparcia, by mogły realizować swoje plany i marzenia.

– To, w jaki sposób zostaliśmy przyjęci, odbiór festiwalu i filmów przeszły nasze oczekiwania – mówi Barbara Jaroszyk, dyrektor EFF Integracja Ty i Ja. – Usłyszeliśmy mnóstwo fantastycznych opinii, zarówno od przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, jak i widzów. Wiele osób zadeklarowało chęć długofalowej współpracy z nami. Myślę, że udało nam się tym samym wypromować nie tylko samą imprezę, ale również Koszalin, region i województwo zachodniopomorskie. Mamy nadzieję, że wizyta zaowocuje nowymi perspektywami rozwoju festiwalu. Rozszerzenie pola jego odziaływania na Europę zawsze było naszym celem. Jesteśmy na dobrej drodze, by to założenie twórczo i z sukcesem spełnić.

Wsparcie festiwalu zadeklarował m.in. Piotr Borys, eurodeputowany, zasiadający w Komisji Kultury i Edukacji, który przyznał, że idea przedsięwzięcia jest unikalna w skali europejskiej.

O potrzebie promowania festiwalu poza granicami Polski wspomniał też Sebastian Gojdź, dyrektor Biura Regionalnego Województwa Zachodniopomorskiego w Brukseli: – Uważam, że taką inicjatywę jak Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja powinniśmy pokazać w Brukseli w jeszcze szerszym kontekście w następnych latach. Tu właśnie podejmuje się najwięcej decyzji, jeśli chodzi o przyznawanie różnych środków na rzecz osób niepełnosprawnych.

Janusz Gałęziak, radca-minister w Stałym Przedstawicielstwie Polski przy Unii Europejskiej zaznaczył:
– Zdecydowanie nigdy nie za dużo takich działań. Tu, w Parlamencie Europejskim, gdzie pracuje mnóstwo osób, gdzie są posłowie, gdzie przewijają się ludzie z całej Unii Europejskiej, idea integracji i wyrównywania szans osób niepełnosprawnych jest zdecydowanie warta propagowania.

Wizyta w Parlamencie Europejskim odbyła się dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego i Prezydenta Miasta Koszalina.

GALERIA: