18. Europejski Festiwal Filmowy
INTEGRACJA TY i JA - 7-11 września 2021 r.

Przeglądy w Europie

Wybrane filmy z 11. edycji  Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja zostały pokazane w 5 krajach, w tym w Parlamencie Europejskim w Brukseli, gdzie podsumowano tegoroczną edycję największego w Europie festiwalu poświęconego w całości osobom z różnymi niepełnosprawnościami.

W październiku i listopadzie wybrane filmy zakwalifikowane do festiwalowych konkursów zobaczyli widzowie w Londynie (Wielka Brytania),  Palermo (Włochy), Alba Lulii (Rumunia) oraz w  Bursie (Turcja). Specjalny pokaz odbył się 19 listopada w Brukseli, gdzie był  współorganizowany przez europosła Marka Plurę, jednego z najbardziej rozpoznawalnych przedstawicieli środowiska osób niepełnosprawnych. W prezentacji wzięło udział ponad stu zaproszonych gości w tym Henri Malosse, prezydent Europejskiego Komitetu Ekonomiczno – Społecznego oraz europosłowie Jan Olbrycht, Julia Pitera i Bogdan Wenta.

W Rumunii festiwalowe filmy obejrzeli studenci Uniwersytetu "1 Decembrie 1918" w Alba Iulia, dzięki pomocy stowarzyszenia Asociatia SM Speromax Alba. Projekcja odbyła się 1 października. We Włoszech pofestiwalowy przegląd odbył się 22 października w Palermo, w siedzibie stowarzyszenia Associazione Uniamoci Onlus. Trzy dni później przegląd zagościł w Polskim Ośrodku Społeczno – Kulturalnym w  Londynie. Z kolei w Turcji pofestiwalowa impreza odbyła się 25 listopada w trzech szkołach w miejscowości Bursa: Bursa Anadolu Lisesi, Ahmet Erdem Anadolu Lisesi i Ulubatlı Hasan Anadolu Lisesi, a zorganizowała je organizacja Bursa MEB. W sumie projekcje we wszystkich krajach obejrzało ok. 400 osób. W tym roku do tego grona dołączy Hiszpania, a może także kolejne kraje.  

Podczas zagranicznych przeglądów zostały zaprezentowane dokumenty twórców z różnych kontynentów.  Duża rozpiętość geograficzna produkcji  umożliwiła porównanie podobnych problemów i życia osób niepełnosprawnych w różnych zakątkach świata. Wśród wybranych filmów znalazł się dominowany do Oskara dokument „Nasza klątwa” w reż. Tomasza Śliwińskiego. To osobista wypowiedź reżysera, który razem z żoną musza zmierzyć się z bardzo rzadką i nieuleczalną chorobą ich nowo narodzonego dziecka. Poza tym widzowie obejrzeli filmy: „Life out there” , reż. David Ellington (Wielka Brytania), „Maria”, reż. Iina Hänninen (Finlandia), „Powrót”, reż. Sylwia Michałowska (Polska) oraz „The Great Pretender”, reż. Néstor Frenkel (Argentyna).